Bessenyei Ferenc szülővárosa, Hódmezővásárhely művészeti díjat alapított, melyet Bessenyei Ferencről neveztek el. A Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat, amely a kétszeres Kossuth-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, Hódmezővásárhely Díszpolgárának nevét viseli, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése, B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegyének hozzájárulásával 2008. május 29-én hozott rendeletében alapította meg.
|
kapta a 2018. évi Bessenyei-díjat Hódmezővásárhely közgyűlése a 2017. december 18-i ülésén úgy döntött, hogy a 2018. évben a Magyar Kultúra Napja alkalmából kiosztandó Bessenyei Ferenc Művészeti díjat Balázs Péter Kossuth- és Jászai Mari díjas művésznek ítéli oda. Egyúttal arról is döntött, hogy a 2018-as évtől kezdődően a díjjal járó 500 ezer forintos jutalmat másfél millióra emeli, ami egyfelől a Bessenyei-díj rangját, másfelől a díj népszerűségét növeli.
Ezután Hegedűs Zoltán a város „polgármesteri jogkörben eljáró alpolgármesterének” ünnepi beszéde következett, melyet Kodály Zoltán szavainak idézésével kezdett: „A kultúrát nem lehet örökölni. Ha az egymást követő nemzedékek elődeik által rájuk hagyott hagyományait, kultúráját, azok idővel megszűnnek létezni. A magyar kultúrát évszázadokon át egyaránt sújtották külső és belső támadások. Nekünk mégis sikerült megmaradnunk magyarnak, megőrizve kultúránkat, szokásainkat, nyelvünket és hagyományainkat. Napjainkban is küzdelmet folytatunk. A magyar és az európai kultúrát is folyamatos támadások érik. Ezért mindannyiunk közös érdeke és feladata, hogy magyarságunkat, európaiságunkat és vásárhelyiségünket minden eszközzel megőrizzük.”
Az alpolgármester úr után B. Élthes Eszter mondta el köszöntő beszédét. – Elsőnek Almási István, 2017. novemberében elhunyt polgármester és a Bessenyei-díj kapcsolatáról emlékezett meg. Mielőtt rátért Balázs Péter méltatására, örömét fejezte ki, hogy idén már 10. alkalommal osztják ki a díjat. A díjazottakkal kapcsolatban idézte Árva László igazgató úr találó megfogalmazását: „A kitüntettek »vásárhelyiségét« Bessenyei Ferenc személye garantálja, ő az, aki a díjazottakat Hódmezővásárhellyel összeköti.” Ezt követően Szeberényi Klára, az est házigazdája, Lázár János – „aki egyéb hivatalos elfoglaltsága miatt sajnos nem tud részt venni az ünnepségen” – Miniszterelnökséget vezető miniszter levelét olvasta fel: |
Tisztelt Balázs Péter, Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata által alapított Bessenyei Ferenc művészeti díj szándékunk és hitünk szerint egyszerre helyi és országos kitüntetés. Olyan díj, amelyet évről-évre idehaza, Hódmezővásárhelyen adunk át az arra leginkább érdemes művészeknek, ám korántsem pusztán a szűkebb pátriánk – a város, az Alföld, netán a keleti országrész – kulturális örökségének gyarapításáért, hanem a szó legszorosabb értelmében vett országos jelentőségű művészeti teljesítményért. Annakidején, amikor a városvezetés létrehozta a díjat, Bessenyei Ferenc özvegye, Eszter asszony nagy örömmel, de csak egy bizonyos föltétellel járult hozzá ahhoz, hogy az újonnan létrehozott művészeti elismerés néhai férje, a vásárhelyi gyökerű és mindvégig vásárhelyi szívű színészlegenda nevét viselje.
Elképzelni sem tudok egyszerűbb, tisztább, mégis ünnepélyesebb laudációt annál, mint, hogy Önökkel együtt most megállapítsam: Balázs Péter főigazgató úr olyan művészünk és olyan honfitársunk, aki Bessenyei Ferenc örökségéhez mindkét minőségében méltónak találtatott.
Őszinte nagyrabecsüléssel, |
A köszöntő beszédek elhangzása után a vásárhelyi tévé munkatársai által készített kisfilm következett, mely Balázs Péter művészi pályafutását mutatta be. A film után Hegedűs Zoltán alpolgármester úr és Élthes Eszter átadta a Bessenyei díjat a kitüntetettnek.
A művész arról is beszélt, hogy – bár a bemutató filmben erről nem esett szó –, élete egyik legkedvesebb filmje volt Németh László Égető Eszter című művének többrészes tévéfilm-adaptációja, amit Hintsch György rendezett, és amiben ő játszotta a főszerepet, és aminek külső felvételeit Hódmezővásárhelyen forgatták. Ekkor hat héten keresztül a városban lakott. Ezért jól ismeri a várost, és azóta is többször járt itt. Részlet Balázs Péter köszönő beszédéből A díjátadó ünnepséget Tapolcsányi Katalin zongoraművész játéka zárta, aki Liszt Ferenc „A genfi harangok” című művét adta elő.
Az ünnepi estről az interneten a következő oldalak számolnak be részletesen, sok képpel:
|