Művészeti díjat neveztek el Bessenyei Ferencről
Bessenyei Ferenc szülővárosa, Hódmezővásárhely művészeti díjat alapított, melyet Bessenyei Ferencről neveztek el. A Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat, amely a kétszeres Kossuth-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, Hódmezővásárhely Díszpolgárának nevét viseli, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése, B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegyének hozzájárulásával 2008. május 29-én hozott rendeletében alapította meg.
|
Az elismerést Almási István polgármester (Fidesz–KDNP) és B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegye adta át az alföldi város a magyar kultúra napja alkalmából rendezett díszközgyűlésén. A magyar kultúra fejlesztésében és terjesztésében, a magyar nyelv ápolásában, a magyar nemzet és nyelv fennmaradásáért folytatott munkában kimagasló teljesítményt nyújtóknak odaítélhető díjjal – a város pecsétjével ellátott oklevél és a Bessenyei Ferenc portréját ábrázoló plakett mellett – 500 ezer forintos pénzjutalom is jár.
A díszközgyűlés Almási István polgármester köszöntőjével vette kezdetét, majd a Kertvárosi Katolikus Általános Iskola kamarakórusának közreműködésével a jelenlevők elénekelték a Himnuszt. Ezután Rácz Tibor színművész, a Szegedi Nemzeti Színház tagja szavalta el Szent-Györgyi Albert Psalmus Humanus című versét.
Ezt követte a csoportos kategória nyertesének méltatása, a díj átadása, majd a zenekar vezetőjének, Kovács István őrnagynak a köszönetnyilvánítása. A díszközgyűlés Franz Strauss Téma és variációk című művével – Vágó János és Lauer Ágnes tolmácsolásában – és a Szózat közös eléneklésével ért véget.
2008-ban Szombathelyen megalapította a Weöres Sándor Színházat, amelyet azóta is irányít. Színpadi szerepei mellett több filmben is játszott, amelyek közül kiemelkedő a Bacsó Péter rendezte, 1985-ben készült Hány az óra, Vekker úr? című filmben nyújtott alakítása. Számos szakmai szervezetben töltött be vezető tisztséget, munkásságát egyebek mellett Jászai- és Kossuth-díjjal is elismerték.
Az együttes számos katonazenekari fesztiválon lépett fel itthon és külföldön egyaránt. Az évi 150 katonai feladat mellett a zenekar már több alkalommal adott komolyzenei koncertet. A Kovács István őrnagy irányította együttes a szolgálati repertoáron kívül törekszik a magyar fúvószenei irodalom, a nemzeti hagyományok népszerűsítésére is.
![]()
A díjátadásról többek között a következő internetes oldalakon láthatnak, illetve olvashatnak: A www.promenad.hu oldalon található fotógalérián a közgyűlésről és az esti ünnepi gáláról is találnak képeket. A Hír tévé január 22-i Híradójában viedó-bejátszással emlékezett meg a díjátadásról, ezt az mno.hu oldalon lehet megnézni a Bessenyei-díjat adtak át Hódmezővásárhelyen link alatt.
A honlapon a díjátadásról a következő videófelvételek láthatók:
– Hódmezővásárhelyen a Magyar Kultúra Napja elválaszthatatlan Bessenyei Ferenc emlékétől, aki életpályája során a kultúra hétköznapi szerepére igyekezett felhívni a figyelmet. Kölcsey teoretikus munkásságához kapcsolódnak Bessenyei szavai, amikor úgy fogalmaz: „A színháznak mindig úgy kellene állnia, mint a bajba jutott hajón a kapitánynak, hogy a bajbajutottak tudjanak honnan erőt meríteni. A színháznak minden időben és minden helyzetben kutya kötelessége tudni, hogy mi az emberszabású élet.” – mondta Almási István megnyitó beszédében.
A magyar kultúra napja alkalmából rendezett gálaesten jelen volt Bessenyei Ferenc özvegye, B. Élthes Eszter, aki beszédében utalt rá, hogy különös ünnep van, hiszen ötödik éve, hogy a Bessenyei-díjat kiosztják. Megköszönte a díj-alapítását, és hogy az újjáépített művelődési központ Bessenyei Ferenc nevét vette fel. Mint mondta, örömmel tapasztalja, hogy értékes produkciók szerepelnek a kulturális intézmény műsorán.
A műsort a hódmezővásárhelyi helyőrségi zenekar nyitotta, akik ezen a napon vehették át a Bessenyei-díjat. A Kovács István őrnagy vezényletével játszó katonazenekar előadásában többek között Erkel Ünnepi zenéje, Pazeller Jakab Kossuth-indulója, és ráadásként egy Kálmán Imre operett egyveleg hangzott el.
Ezt követően a Bessenyei-díjjal tavaly elismert Fandante Kamarakórus állt színpadra.
(forrás: www. mno.hu és www. promenad.hu)
|