Művészeti díjat neveztek el Bessenyei Ferencről
Bessenyei Ferenc szülővárosa, Hódmezővásárhely művészeti díjat alapított, melyet Bessenyei Ferencről neveztek el. A Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat, amely a kétszeres Kossuth-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, Hódmezővásárhely Díszpolgárának nevét viseli, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése, B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegyének hozzájárulásával 2008. május 29-én hozott rendeletében alapította meg.
Az özvegy azzal a feltétellel adta hozzájárulását, ha „a díj kiírásában szerepel az a követelmény, hogy a díjazásra kijelölt személyek, csoportok, illetve az ő művészeti tevékenységük megfelel annak a szellemiségnek, amelynek értelmében Bessenyei Ferenc egész pályája során dolgozott és küzdött, s amelyet Bessenyei Ferenc egész életében, szünet nélkül és politikai helyzettől függetlenül minden fórumon számtalan alkalommal kinyilvánított”. Miután a kiírás eleget tett ennek a feltételnek, a város közgyűlése 2008. május 29-én rendeletileg megalapította a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat, melyet első ízben 2009. január 22-én adnak ki.
Kapcsolódó cikkek:
|
A 2011-ben, a harmadízben odaítélt Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat a Magyar Kultúra Napján, 2011. január 22-én a Városháza Dísztermében megtartott Díszközgyűlésen adta át Dr. Lázár János polgármester. Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzatának képviselőtestülete – a bírálóbizottság javaslata alapján – a 2011-es Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat egyéni kategóriában Zoltán Péter klarinétművész-tanárnak, míg a csoportos kategóriában a Városi Fúvószenekarnak ítélte oda.
A polgármester úr köszöntője után egy mintegy 10 perces film következett Bessenyei Ferenccel. A filmben a közönség részleteket látott a „Mestersége színész” portréműsorból és néhány nevezetes alőadásból. A felvétel azzal a jelenettel zárult, melyben a Nemzeti Színházban 2004. február 11-én megrendezett születésnapi gálán Dr. Lázár János átadja Bessenyei Ferencnek a Hódmezővásárhely díszpolgára kitüntetést.
Ezután Almási István alpolgármester úr méltatta Zoltán Péter pályafutását és művészi tevékenységét. A díjat Dr. Lázár János és B. Élthes Eszter adta át a klarinétművésznek, aki ezt rövid beszédében köszönte meg.
Az ünnepségen a Hódmezővásárhelyi Helyőrség Zenekarának kamaracsoportja közreműködött. A díszközgyűlés szokás szerint a Szózat közös eléneklésével fejeződött be. A 2011. január 22-én, szombaton, a Magyar Kultúra Napján, a délután 15 órakor kezdődő ünnepélyes díjátadás előtt, a Városháza dísztermének előterében kiállítás nyílt „A magyar Himnusz kultuszának nyomában” címmel Dr. Nagy Ádám magángyűjteményéből. A megnyitó beszéd előtt Bessenyei Ferenc előadásában elhangzott a Himnusz. Az elismeréssel a város pecsétjével ellátott oklevél és a Bessenyei Ferenc portréját ábrázoló plakett – Nagy Attila szobrászművész alkotása – mellett 500 ezer forintos pénzdíj is jár. A fotók a közgyűlésen bemutatott Bessenyei-filmből valók.
A díjátadásról többek között a következő internetes oldalakon olvashatnak: Az interneten található számtalan írás közül álljon itt a delmagyar.hu oldalon Imre Péter által készített beszámoló, mely a „Zenészeké a Bessenyei-díj Vásárhelyen” címet viseli.
Hódmezővásárhely - A magyar kultúra napját díszközgyűléssel és a Bessenyei Ferenc Művészeti Díj átadásával ünnepelték szombaton Vásárhelyen. Idén Zoltán Péter klarinétművész, tanár és a Városi Fúvószenekar kapta a kétszeres Kossuth-díjas színészlegendáról, a város díszpolgáráról elnevezett elismerést. 1823. január 22-én fejezte be a Himnuszt Kölcsey Ferenc – ezen a napon ünnepeljük a magyar kultúra napját. Vásárhelyen díszközgyűlésen adják át helyi kötődésű művésznek, csoportnak a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat – szombaton immár harmadik alkalommal talált gazdára az elismerés. – Az elmúlt évszázadok során sokszor csakis nemzeti kultúránk, nyelvünk védett meg minket kritikus helyzetekben, abból meríthettünk erőt támadásokkal szemben, majd az újrakezdéshez, hirdette összetartozásunkat. Egy nemzet akkor lehet erős, ha a kultúra beépül a mindennapi életbe – mondta köszöntőjében Lázár János polgármester. Hangsúlyozta: Vásárhely is mindig fontosnak tartotta a kultúra ápolását, ezért is kerültek előtérbe az ezzel kapcsolatos beruházások, fejlesztések. Bejelentette: indítványozza a közgyűlésnek, a Bessenyei-díjat ezután ne csak vásárhelyi és a városhoz kötődő művészek kaphassák meg, az egész Kárpát-medencéből kandidálhassanak rá. Filmbejátszással, montázzsal megidézték a névadó színészóriás legemlékezetesebb színpadi és filmszerepeit. Özvegye, B. Élthes Eszter azt mondta: – Nagyon nehéz Feri után megszólalni, ezzel a pár kockával is bizonyította művészi és emberi nagyságát, és azt, hogy a magyar színjátszás egyik, ha nem a legnagyobb egyénisége, alakja volt. Köszönöm szülővárosának, hogy ápolják az emlékét.
A vásárhelyi közgyűlés a színészlegenda özvegye, B. Élthes Eszter hozzájárulásával 2008 májusában alapította a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat, amelyet első alkalommal 2009. január 22-én adtak át. Az elismerést minden évben olyan kiemelkedőt nyújtó művészeknek ítélik meg, akik tevékenységükkel méltó módon képviselik a város híres szülötte szellemiségét. Ezután Lázár János és B. Élthes Eszter átadta a Bessenyei-díjat Zoltán Péter klarinétművésznek, a Péczely Attila Zeneiskola tanárának és a Városi Fúvószenekarnak. Az 1978-ban alakult, 60 tagú együttes nevében Vágó János karnagy vette át az elismerést, amely mindkét kategóriában nettó 500 ezer forinttal jár, a város pecsétjével ellátott oklevél és Bessenyei-plakett mellett. – Nagy megtiszteltetés és boldogság, hogy olyan elődök, mint Kónya Krisztina és Hegedűs Endre után megkaphattam a Bessenyei-díjat. Külön öröm, hogy szülővárosom ismerte el eddigi munkásságomat, művészetemet – mondta a 37 éves Zoltán Péter, aki tagja a Városi Fúvószenekarnak is. – A tapsok mellé ezzel a díjjal óriási erkölcsi elismerést kaptunk – fogalmazott Vágó János –, ami nagyon fontos a számunkra, és lendületet ad a folytatáshoz. Köszönjük és remélem, még sok örömöt szerezhetünk a vásárhelyieknek. Himnusz-kiállítás A díszterem előterében ismét megrendezték a Himnuszhoz kötődő, Nagy Ádám gyűjteményéből összeállított tárlatot, amelyet Árva László, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola Igazgatója nyitott meg. Megható és felemelő volt, hogy a jelenlévők felvételről, Bessenyei Ferenc tolmácsolásában hallgathatták meg Kölcsey Ferenc költeményét. A fotón, melyet Frank Yvette készített, a 60 tagú Városi Fúvószenekar nevében Vágó János karnagy veszi át az elismerést.
|